Liturgiczna Służba Ołtarza

?Oto Bóg zbawieniem moim! Zaufam i nie będę się lękał: gdyż Pan jest mocą moją i pieśnią moją, i zbawieniem moim. (Iz 12, 2)?

Liturgiczna Służba Ołtarza- to zespół kilkudziesięciu tysięcy chłopców i dziewcząt na całym świecie, którzy w czasie sprawowania liturgicznych obrzędów spełniają posługę w sposób określony przepisami Kościoła.

Krótki zarys historyczny :

W powstającym Kościele apostołowie bardzo szybko przekonali się, że nie ze wszystkim dają sobie radę. Potrzebowali kogoś do posługiwania wiernym. Wybrali więc siedmiu pomocników i nazwali ich diakonami, to znaczy sługami. Gdy wspólnoty chrześcijańskie stawały się coraz większe, gdy zaczęto budować kościoły, powstawały też nowe rodzaje służby podczas nabożeństw. Wszystko, co było do wykonania, dzielono w formie różnych zadań pomiędzy członków danej wspólnoty. Przede wszystkim potrzeba było chłopców, ze względu na ich mocne i dźwięczne głosy. Dlatego właśnie chłopcy jako pierwsi zostawali lektorami i kantorami. Z czasem ministranci przejęli szereg nowych posług: służbę przy księgach, przynoszenie darów, noszenie świec, przygotowywanie kadzidła, noszenie krzyża i chorągwi, zbieranie darów itd. Ministranci uczyli się na pamięć łacińskich tekstów Mszy świętej, które odmawiali na przemian z kapłanem.

Tak jak dawniej, tak i obecnie ministranci są bardzo potrzebni do posługiwania w czasie liturgii. Każda wspólnota Kościoła powinna troszczyć się o formację liturgiczna chłopców, aby nauczyć ich, jak uczestniczyć we Mszy świętej, jak nosić krzyż i świece oraz jak należy obchodzić się z kadzidłem. Służba ministrantów ciągu stuleci przeobrażała się, jednak zawsze zachwycała.
Ministrantem może zostać każdy chłopiec po przyjęciu Pierwszej Komunii św., który chce służyć Panu Jezusowi podczas sprawowania Najświętszej Ofiary.

Formacja :

Kandydat podejmuje obok ćwiczeń funkcji liturgicznych także szeroką formację obejmującą różne zagadnienia z zakresu chrześcijańskiego wychowania.
Program formacyjny można by streścić słowami: „wychowanie poprzez liturgię”. W diecezji tarnowskiej formacja przebiega w następujący sposób:

W zakresie szkoły podstawowej:
( tzw. ?Szkoła parafialna?)

(1) klasa III – kandydat na ministranta
(2) klasa IV – choralista (ministrant właściwy)
(3) klasa V – ministrant światła
(4) klasa VI – ministrant księgi

W zakresie szkoły gimnazjalnej:
(tzw. ?Dekanalna szkoła lektora?)

(5) klasa I – ministrant ołtarza
(6) klasa II – formacja na ministranta słowa Bożego (kurs lektorski)
(7) klasa III – ministrant słowa Bożego (promowany lektor)

W zakresie szkoły średniej:
(tzw. ? Diecezjalna Szkoła Ceremoniarza i Animatora?)

(8) klasa I – ceremoniarz
(9) klasa II – animator
(10) klasa III i później – przygotowanie do stałego lektoratu

 

W naszej parafii wspólnota ministrantów i lektorów liczy ok. 60 chłopców. Spotykamy się co dwa tygodnie na zbiórkach w kościele parafialnym .Obecnie opiekunem grupy LSO jest ks. Daniel Syjud.

W DIECEZJI

W POLSCE

W ŚWIECIE